Jedna z wielu historii naszych działań – pomnik przyrody ul. Magórska

Przez ostatnie tygodnie dąb szypułkowy, pomnik przyrody, przy ul. Magórskiej był jednym z ważniejszym obiektów naszych działań strażniczych.

Zaczęło się od uchwały z 28 września 2021 r. nr LII/1109/2021, Rady Miasta Rzeszów zezwalającej PGE Dystrybucja S.A. Odziała Rzeszów na przycięcie gałęzi wrastających w linie energetyczne. Wnioskowaliśmy o późno wiosenny czas wykonania zabiegu, gdy drzewo wykształci liście oraz nadzór inspektorski przy pracach. Ta ostatnia sugestia została zrealizowana.

Później był przyłącz wody i związany z nią wykop uszkadzający bryłę korzeni drzewa. Projektant, zapewne nie mając świadomości, że ma w bliskiej odległości, niecałe 2 m, drzewo pomnikowe, zaprojektował wykop w jego korzeniach nie zachowując właściwej technologii i należytej dbałości o pomnik. Sprawę zgłosiliśmy do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Rzeszów, a ostatecznie trafiła na Policję i toczy się postępowanie.

Mamy nadzieję, że to ostatnie zdarzenie w tym roku na ul. Magórskiej przy dębie, wczoraj tj. 08.12.2021 r., dokonano przycięcia korony zgodnie z wcześniejszą uchwałą. Prace zostały przeprowadzone poprawnie, a jedyna sugestia na przyszłość dotyczy uchwały
i precyzyjniejszego wskazania np. na załączonych do niej zdjęciach, które gałęzie mają być cięte i w jakim miejscu.

Będziemy obserwować wspólnie z Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa Miejskiego Urzędu w Rzeszowie, jak to okazałe drzewo poradzi sobie z tymi „przeżyciami”.

Strażnicy Drzew w Rzeszowie

tel. 728 082 963
straznicydrzew.rzeszow@gmail.com
www.straznicydrzew.rzeszow.pl

Witryna realizowana z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG

Share This